Bohem Nedir? Bohem Ne Demektir?

Bohem Nedir? Birçok insanın gerek sosyal medyada ve gerekse çevresindeki insanlardan duymuş olduğu bohem kavramı üzerine olabildiğince detaylı açıklamalar yapacağız. Lütfen söz konusu kavram hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmında belirtiniz.

Bohem Tarzın Keyfini Çıkarın
Bohem Tarzın Keyfini Çıkarın

Bohem Nedir?

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre Yarınını düşünmeden günü gününe tasasız, derbeder bir yaşayışı olan (kimse veya topluluk) demektir. Günümüzde gerek birçok alanda popüler olan bu kavram hakkında söylenebilecek bir çok şey vardır.

Tarihsel süreçte ortaya çıkışı özellikle Fransız İhtilali’nden sonraki yıllara kadar dayanmaktadır. (Bu kısım ile ilgili daha ayrıntılı anlatım biçimleriyle birlikte farklı yakın tarihler öne sürülebilir.) O dönemin sanatçıları, aydınları diyebileceğimiz kültürel hayat biçimi sahip bu insanlar pek doğal olarak belirli biçimde benzeştiği için söz konusu giyim tarzları veya genel olarak yaşama dair anlayışları da insanların dikkatini çekmiştir. (Makalemizdeki tüm bilgiler farklı kaynaklarca belirli ölçüde farklı yorumlanabilir. Lütfen ilgili diğer kaynaklara da göz gezdiriniz.)

Bir üst paragrafta bahsetmiş olduğumuz tarihlerden günümüze kadar birçok etkileşim ile söz konusu yaşam biçimi son halini almış bulunmaktadır. Popülerliğin etkisiyle insanlar bu yaşam biçiminin bazı yönlerini kendi hayatlarına enjekte etmekte olmaları ve yine kalan diğer yönlerinin ise geri planda olması bohem yaşam tarzının tam olarak yaşanmamasına sebep olmaktadır. Kısacası sosyal medyada örneklerini gördüğümüz bu tarzın sadece giyim anlamında yönlerini kullanarak doğrudan bohem ruhlu olamazsınız. Tabi ki de bu konuda birçok farklı yorum da yapılabilir.

Etkileri Hangi Alanlarda Olmuştur?

Bohem stil ve tarzın, ülkemizde özellikle son yıllarda birçok alanda etkisi rahatlıkla görülebilmektedir. Birçok insan bu konuda gerek ev dekorasyonu ve gerekse giyim tarzı bakımından bohem yaşam biçiminin etkisini hissetmektedir. Birçok alandaki bu yoğun etki pek doğal olarak popülerliği ile insanları etkilemeyi rahatlıkla başarmıştır. İnsanlar evlerini dekore ederken, renklerin bir araya gelişini, rahatlığı, salaşlığı doğrudan görebileceğimiz bohem tasarımlara yönelmiş bulunmaktadırlar. Ayrıca giyim kuşam anlamında yine rahatlığın ve kişiye özgü duruşun etkileri de pek doğal olarak gözler önüne serilebilmiştir.

Bu kavramla ilgili yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar daha birçok şey söylenebilecek olsa da umuyoruz ki bir başka makalemizde bunlara yer verelim.

Web sitemizde geçireceğiniz vaktinizin keyifli olması dileğiyle…