Retro Ne Demek? Retro Giyim Tarzı Nedir? Vintage Giyimden Farklı Mı?

Retro ne demek? Aranızda hiç retro kelimesini duyan oldu mu? Pek muhtemel herkes duymuştur. Hatta Retro giyim tarzı üzerine insanlar birçok araştırma da yapmaktadır. İşte bu yazımızda sizlere hem retronun ne demek oluğunu hem de retro giyim tarzıyla beraber vintage giyimden farklı olup olmadığına dair bilgiler vereceğiz. Hazırsanız başlayalım?

Retro Ne Demek?

Retro’nun kelime anlamı hakkında şunları söyleyebiliriz, kökeni Latince’ye dayanmaktadır ve ”Geriye doğru.” demektir. Hatta Türkçe’de ”Modası geçmiş bir şeyin tekrar moda olması.” da denebilir. Ancak şu detayı verelim ki eski ancak antika olmayan demek de yerinde olacaktır. (Bu konuda daha detaylı bilgi için mutlaka farklı kaynaklara da başvurunuz.)

Retro için şunları da söyleyebiliriz ki; bilinçli bir şekilde yakın geçmişte yer almış akımları veya moda türlerini tekrardan türeten veya taklit eden tarz. Tabi ki de burada ne kadar geçmiş diye düşünebilirsiniz. En azından bir iki nesil kadar eskisi ideal diyebiliriz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eski ancak antika olmayan…

Bu kavram hakkında şunu da belirtmek gerekir ki eski moda anlayışlarını günümüze uyarladığımız için üretim tarihi yenidir.

Kelime anlamından bahsettiğimize göre isterseniz giyim tarzına geçelim.

Retro Giyim Tarzı Nedir?

Retro giyim tarzı yukarıda da bahsettiğimiz üzere çok eskiye gitmeden yani antika sayılmayacak kadar eski giyim tarzlarını kullanarak oluşturulan bir giyim tarzıdır. 60’lardan pek muhtemel 90’lara kadar uzanan bir dönemde ortaya çıkan moda akımlarını düşününüz ve bu moda akımlarının özellikle önde gelen unsurlarını üzerinde çok fazla oynama yapmadan günümüzde kullandığınızı…

Bu giyim tarzı örnekleri açısından bol paça pantolonları, vatkayı, eskitme kot ceketleri ve yine eskiye dayanan aklınıza gelen moda giyim tarzlarını düşünebilirsiniz. Bu konuda gerek internette veya gerekse çevrenizdeki insanların bu giyim tarzı adı altında giydiklerine de bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vintage Nedir?

Vintage Giyim Tarzı Örnekleri

Vintage kelime anlamı hakkında şunlar söylenebilir. İngilizce’den çevirdiğimizde ”Nostaljik” anlamına gelmektedir. Tabi ‘‘Eski, yıllanmış” da diyebiliriz. Pek doğal olarak antika anlamına da gelmektedir. Retro kelimesi gibi birçok kez Vintage kelimesini de duymuşsunuzdur. Vintage olarak tabir edilen eşyalar eski tarihlerde üretilmiş ve günümüzde kullanıldığı için eskidir. Vintage giyim kısacası eski tarihte üretilmiş ve günümüze kadar gelmiş kıyafetleri kullanarak oluşturduğumuz giyim tarzına denir.

Retro Giyim İle Vintage Giyim Birbirinden Farklı Mı?

Retro giyim, Vintage giyimden farklı mı? şeklinde aklınıza bir soru takıldıysa şayet, pek muhtemel makalemizi okurken fark etmişsinizdir ki; retro giyim eski moda anlayışının yeni üretimi olduğu için vintage giyimden farklıdır. Çünkü vintage giyim eski tarihte üretilmiş ve günümüzde kullanılan eşyalara eski, yıllanmış veya nostaljik anlamında verilen isimdir. Pek doğal olarak kıyafetler de bu giyim tarzı bakımından birbirinden farklıdır.

Umuyoruz ki bu makalemizde verdiğimiz bilgiler sizler için faydalı birer bilgi niteliğindedir.

Şu makalemizi de okumak isteyebilirsiniz. La Boheme Ne Demek?

Bu makaledeki tüm bilgiler internet ortamından edinilerek sunulmuştur. Söz konusu kavram hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek adına mutlaka farklı kaynaklara da başvurunuz.